Korallnarmiku kasvatamine tüüblitega

Lõvilakk-korallnarmik e. lions mane Hericium erinaceus
Korallnarmiku tüübleid saab SIIT

Omadused

Lõvilakk on eriliselt dekoratiivne gourmet seen, kuid millel on ka meditsiinilised omadused.

Looduslikeks kasvualadeks on Põhja-Ameerika, Euroopa, Hiina ja Jaapan. Looduslikult kasvab surnud või surevatel puudel, mahakukkunud pakkudel ning kändudel nagu kreeka pähklipuul, vahtral, pöögil.

Toiduks

Lõvilakk on väga hõrk seen, millel tekib küpsetades homaari maitse. Parima tulemuse saab kõrgel kuumusel võis ja õlis kiirelt kuumutades, kuni vedelik kaob. Moodustab küpsetades ribasid, mida veganid saavad kasutada liha asendamiseks toitudes.

Ravitoime

Lõvilakk on põletikuvastane ning on tõestatud mõju soolestiku haavandite, Alzeimeri tõve ning leukeemia vähiravis. Samuti reguleerib soolestiku mikrofloorat.

Seenepaku nakatamine

  • Sae värske haavapakk (suits-kollanutile kuusepakk) 40-45 cm pikk, 15-50 cm läbimõõduga. Nakatamiseks sobib ka peale mahlajooksu lõppemist langetatud lehtpuu känd (suits-kollanutil kuusekänd). Kännule puuritakse augud külgedele samuti 10-12 cm vahega. Lõikekoht kaetakse kilega, et känd ei kuivaks.
  • Puuri iga 10-12 cm tagant auk, mis oleks paar mm suurem ja sügavam, kui tüübel.
  • Pane tüüblid auku puhaste, seebiga pestud käte või kinnastega
  • Toksi haamriga tüübel lõplikult sisse.
  • Sulata vaha veevannis ning jätagi terveks vahatamise ajaks veevanni, sest vaha hangub ruttu.
  • Pintselda või vala sorts igale tüübli otsale.
  • Seejärel paki nakatatud pakk kilesse (toidukilesse või kilekottidesse). Jäta toatemperatuurile (20-24°C läbi kasvama vähemalt paariks kuuks. Läbi kasvades muutub tüübli juurest puidu pind valgeks.
  • Kui pakk on läbi kasvanud, kaeva seenepakk õue maasse või suurde lillepotti rõdule 2/3 ulatuses (vt joonist “kaeva maasse”). Sobib igasugune aiamuld, kuid mitte liivmuld. Sobivaks kasvukohaks on päikese eest varjatud koht, kuhu sajaks ka vihma, aga ei oleks seisvat vett. Maasse kaevata võib aastaringselt. Kahe istutatud puupaku vahe peaks olema vähemalt 30 cm. Kui kohe maha kaevata ei ole võimalik, võib jätta seenepaku samasse kilekotti toatemperatuurile isegi kuni aastaks. Istutatud seenepakku on vaja kuival perioodil kasta, lillepotis kasvatades tihedamalt. Talvel pakku katta pole vaja, talub külma. Lõplik läbikasvamine mütseeliga toimub 3-6 kuu jooksul. Juba maha kaevatud seenepakku ei soovita ümber istutada, mütseel võib hukkuda. Pakk jääb samasse kohta 4-5 aastaks kuni laguneb. Sel ajal annab tavaliselt 2-3 saaki aastas olenevalt liigist.
Ostukorv
Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostmist